0
Knygos

TOP6 knygos tėvams apie vaikus

Apie literatūrą tėvams galėčiau kalbėti ir kalbėti.  Dar prieš pirmo sūnaus gimimą ėmiau skaityti įvairias su vaikų ugdymu ir psichologija susijusias knygas. Ši tema labai įtraukė. Kai kurios knygos buvo puikios, bet skaitėsi labai sunkiai, o buvo ir tokių, kurias skaityti ypač lengva, bet perskaičius supranti, kad nieko doro taip ir nesužinojai. Rašyti rimtomis temomis lengvai skaitomu stiliumi yra nelengva. Daugumą tokių knygų rašo rimtus mokslus krimtę psichologai, tad nenuostabu, jog jų rašymo stilius būna sausokas, o pačios knygos primena vadovėlius. O žinot, kaip su tais vadovėliais… Bent jau aš jų nemėgau niekada

Žinau, kad yra tokių, kurie skeptiškai žiūri į tokių knygų skaitymą ir tokias mamas, bet užbėgant įvykiams už akių pasakysiu taip – būkim biedni, bet teisingi, mūsų tėvai bei seneliai tikrai nėra geriausias  pavyzdys, kaip auginti vaikus. Jų auklėjimo būdai buvo grindžiami baimėmis arba patogumu patiems. Šiandien vis daugiau kalbama apie tai, kad visgi ne viskas, kas patogu mums yra naudinga ir vaikui. Turime kalnus puikios lietaratūros, tad kodėl tuo nepasinaudoti? Negi mokslininkai ir psichologai/psichoterapeutai dirba perniek?

Šiame straipsnyje pateiksiu nedidelį kokybiškos literatūros tėvams sąrašą. Pažadu, kad  visos knygos lengvai skaitomos ir naudingos. Jas drąsiai galite dovanoti būsimiems ir esamiems tėvams, močiutėms, seneliams, ugdymo įstaigų specialistams.

PABUČIUOK MANE. KAIP AUGINTI VAIKUS SU MEILE (Carlos Gonzalez)

Ši knyga yra mano favoritė. Daugiausia naudos iš jos gaus mamytės ir tėčiai, kurie dar tik laukiasi mažylio (-ės), taip pat auginantys vaikus iki 5 metų.
Knygoje remiamasi moksliniais tyrimais bei psichologų/psichoterapeutų darbais. Dalis tyrimų paneigiama, paaiškinama, kodėl neverta tikėti viskuo, kas parašyta knygose apie vaikus. Didžiulis dėmesys skiriamas pirmykščių šeimų analizei. Autorius ypač įdomiai pasakoja apie instinktus, kurie nulemia vaikų elgesį.
Čia analizuojamos temos dėl kurių kyla daugiausia nerimo ir ginčų (miegas, žindymas, nešiojimas ant rankų, puoduko reikalai ir kt.).

Tai nuostabi knyga, kurios pagrindinė mintis yra ta, kad ne viskas, kas patogu mums, yra naudinga vaikui. Pažadu, kad perskaičius nurimsite ir įgysite pasitikėjimo savimi, drąsiai atlaikysite spaudimą iš aplinkinių ir pagaliau pasijusite normaliais tėvais.

Išsami apžvalga štai ČIA>>>

RAMŪS TĖVAI, LAIMINGI VAIKAI (Laura Markham)

Tai ypač puiki ir lengvai skaitoma knyga, parašyta taip, kad galėtumėte patogiai skaityti “prabėgom” automobilyje, vartydami kotletus, pietaudami ar ištaikius momentą, kai vaikas miega. Viskas išdėstyta nedidelėmis potemėmis ir už tai didelė pagarba. Nedaug tėvų gali sau leisti skaityti neskubant žvakių šviesoje.
Kalbant apie pačią knygą, jos pagrindinė mintis yra ta, kad ryšys su vaiku yra VISKAS ir jei norime užauginti laimingus vaikus, turime tą ryšį nuolat stiprinti. Nors nemažai tėvų dėl „blogo“ elgesio kaltina vaikus, ryšys prasideda būtent nuo mūsų. Autorė knygoje daug dėmesio skyrė pakalbėti apie tai, kodėl mūsų auklėjimo stilius ir meilė vaikui yra būtent tokia, o ne kitokia. Tai, kaip mes mylime ir ugdome savo vaikus stipriai priklauso nuo to, kaip kažkada mylėjo ir auklėjo mus ir ne… tai nebūtinai reiškia, kad jei jus iš peties plakė, taip pat savo atžalą plaksite ir jūs. Tai gali reikšti, kad jei jus auklėjant buvo panaudojama fizinė jėga, visai tikėtina, kad su savo mažaisiais būsite pernelyg liberalūs ir bijodami jį traumuoti neužbrėšite jokių ribų.

Išsami apžvalga štai ČIA>>>

Augant Kainui (Dan Kindlon, Michael Thompson)

Šią knygą parašė du psichologai iš JAV. Abu aktyviai dirba mokyklose su berniukais ir paaugliais. Jų tikslas buvo sulaužyti tradicinį požiūrį į berniukų auklėjimą, kuris, jų nuomone, metų metus yra neteisingas ir žalojantis. Ir tik jau negalvokite, kad JAV viskas kitaip. Lietuvoje didžioji dalis vyrų taip pat buvo ir yra auginami remiantis klaidingais įsitikinimais (vyras turi būti stiprus, berniukai neverkia, nesiskundžia ir pan.). Slopindami vaikų jausmus, didiname tikimybę, kad mūsų sūnūs prisidės prie liūdnos pasaulio statistikos. Juk būtent vyrai yra labiau linkę į nusikalstamą veiklą, užpuolimus, depresijas, priklausomybes.
Čia kalbama apie berniukų uždarumą, aktyvumą, pykčio proveržius, taip pat su pavyzdžiais aptariamos  tokios temos kaip berniukai ir alkoholis, narkotikai, nusikalstamumas, depresijos, pirmoji meilė, lytiniai santykiai.  

“Augant Kainui” ypač konkrečiai, aiškiai, su pavyzdžiais bei tyrimais pasakojama apie tai, kaip šiuolaikinis požiūris į berniukų auklėjimą paveikia jų psichiką, elgesį ir kaip mes visa tai galime pakeisti. O keisti būtina – juk norime, kad mūsų sūnus užaugtų laimingais, jautriais žmonėmis.

Išsami apžvalga štai ČIA>>>

VISKĄ IŠBANDŽIAU (Isabelle Filliozat)

Nedidelės apimties, lengvai skaitoma knyga auginantiems 1 – 5 metų vaikus. Tinka tiems, kurie turi ypač mažai laiko skaitymui, vertina konkretumą, faktus. Labai patiko, kad viskas pateikiama pavyzdžiais pagal amžiaus laikotarpius, situacijos iliustruotos piešinukais.
Knygos autorė kalba apie tai, kad vaikai nieko nedaro specialiai. Jie neturi tikslo jums pakenkti ar suerzinti. Net, kai vaikas krečia  išdaigas žiūrėdamas jums tiesiai į akis – tai nėra piktybiškas elgesys. Tiesiog vaiko smegenys dirba kitaip, daugelį dalykų jie supranta ne taip, kaip mes, suaugusieji. Tam, kad sustiprėtų jūsų ryšys su vaiku, užtenka pakeisti tam tikras frazes savo žodyne ir suvokti, kad mušimas, gąsdinimas ir gėdinimas nėra sprendimas. Autorė labai aiškiai argumentuoja nuomonę, pateikia tyrimų šaltinių.
Knygoje nagrinėjamos pagrindinės „ožiukų“ ir “neklausymo” priežastys (miegojimas, valgymas, saldumynai, muštynės su kitais vaikais, žaislų atiminėjimas, nuolatinis prieštaravimas, isterikos parduotuvėse ir pan.).
Ši knyga nėra iš tų išsamiųjų, bet tikrai verta dėmesio ir vietos jūsų namų bibliotekoje.

P.s. Nuotraukoje yra senesnio leidimo knygos viršelio variantas.

Išsami apžvalga štai ČIA>>>

Mano vaikas mane varo iš proto (Elizabeth Kilbey)

Tai kita autorės “Viską išbandžiau” knyga. Šioji skirta auginantiems 6 – 11 metų vaikus. Knygos tikrai labai panašios – toks pats konkretus ir lengvai skaitomas rašymo stilius, daug puikių paaiškinančių iliustracijų ir pavyzdžių, nedidelė apimtis puslapiais.
Šioje knygos versijoje gvildenamos temos apie vaikų emocijas, nepastovumą, baimes, melavimą ir fantazavimą, namų tvarką, taisyklių/ribų nesilaikymą ir pan. Daug dėmesio skiriama aptarti netinkamus bendravimo su vaikais būdus, paaiškinama, kodėl bausmės, grasinimai ir kaltinimai ne padeda, o trukdo rasti bendrą kalbą ir ryšį su vaiku.
Labai patiko skyrelis apie tėvų emocijas, nesivaldymą, to priežastis ir galimus sprendimo būdus.

Išsami apžvalga video formatu yra Rasa Rašo Instagram puslapyje>>>

Vaikystė tarp ekranų (Elizabeth Kilbey)

Nors ilgai atidėliojau, visgi labai džiaugiuosi perskaičiusi šią, klinikinės vaikų psichologijos specialistės parašytą knygą apie “ekranų” įtaką vaikų smegenims bei fizinei ir emocinei sveikatai. Knyga man labai patiko, tad drąsiai rekomenduoju. Apimtis nedidelė, o turinys verčia susimąstyti ir motyvuoja keisti įpročius.
Knygoje autorė daugiausiai kalba apie latentinio amžiaus vaikus (6 – 11 metų). Tai labai imlus amžiaus tarpsnis, kuomet vaikai turėtų daug judėti, bendrauti ir užsiimti kūryba. Visgi statistika negailestinga – šiuolaikiniai vaikai didelę laiko dalį praleidžia prie ekrano, o tai (turbūt nenustebsite) daro milžinišką žalą besivystančioms smegenims ir stipriai paveikia vaiko mokymosi kokybę, sveikatą, bendravimo bei kitus įgūdžius.
Elizabeth knygą suskirstė į tris stambesnes temas: vaikai ir filmukai, vaikai ir kompiuteriniai žaidimai, vaikai ir internetas apskritai (socialiniai tinklai, naršyklės ir pan.). Knygoje pasakojama ne tik apie technologijų žalą, bet ir pateikiama patarimų, kaip padėti vaikui sukurti sveikus ir saugius naudojimosi technologijomis įpročius.
Čia rasite daugybę pavyzdžių iš realių šeimų gyvenimo. Visa informacija pagrįsta autorės patirtimi bei moksliniais tyrimais.

Išsami apžvalga video formatu yra Rasa Rašo Instagram puslapyje>>>

Išsamias šių knygų apžvalgas galite rasite mano tinklaraštyje RasaRaso.lt

Jums dar gali patikti:

Komentarų nėra

    Jūsų komentaras: