0
Knygos

MUST READ: 9 puikios psichologinės knygos, kurios padės labiau pažinti save ir kitus

Dažnokai sulaukiu klausimų, ką rekomenduočiau paskaityti iš psichologinės literatūros. Labai džiaugiuosi, kai galiu ką nors parekomenduoti, juolab, kad tokių knygų esu perskaičiusi nemažai. Visi turime kompleksų, varginančių įpročių ir būdo bruožų, tad tobulėti visuomet yra kur. Kažkada perskaičiau, kad, jei manai, kad žinai viską, vadinasi – nežinai nieko. Tad, jei ir jūs esate iš tų, kurie norite labiau pažinti save ir kitus – pirmyn, keliaujam per mano pateikiamą knygų sąrašą.

Iš esmės manau, kad šias knygas verta perskaityti visiškai visiems, o ypač tiems, kurie turėjo sunkesnę vaikystę, augo nedarniose šeimose. Tai puiki literatūra jums ir jūsų tėvams. Jas, beje, rekomenduoju ne tik aš, bet ir daugelis psichologų.

Perbėkite akimis šį sąrašą ir, jei bent vienoje eilutėje rasite save – pateikiamos knygos jums gali būti naudingos.
Taigi atsakykite sau, ar pažįstamos tokios situacijos?

 • Turite problemų bendraujant su tėvais ar uošviais;
 • Vis įsiveliate į toksiškus santykius asmeniniuose (meilės) santykiuose;
 • Jums sunku užmegzti draugystę ir bendrauti su kitais žmonėmis;
 • Jus dažnokai aplanko liūdesys, nerimas, baimės ar kaltės jausmas;
 • Pernelyg daug iš savęs reikalaujate (esate perfekcionistas (-ė));
 • Jūs ar jūsų artimieji turi priklausomybių nuo alkoholio, narkotikų, darbo ar kitų dalykų;
 • Nemokate pasakyti NE, užsibrėžti ribų ir vis apleidžiate savo asmeninius poreikius;
 • Jaučiate pernelyg stiprų atsakomybės jausmą už kitus;
 • Nemokate atsipalaiduoti ir jaučiate poreikį visus ir viską aplink kontroliuoti…

Na, o dabar apie esmę t.y. knygas. Štai mano TOP 9.

Susan Forward, Toksiški tėvai

Ši knyga yra mano favoritė. Ji tinkama tiems, kurie iki šiol šalia savo tėvų tėvų jaučiasi prastai. Gal tai kaltės jausmas, gal baimės, gal nerimas, o gal apatija, agresija ir pyktis. Šioje knygoje tėvai suskirstyti tipais (valdingi, agresyvūs, manipuliuojantys, nuolat nuskriausti ir t.t.). Autorė nevynioja žodžių į vatą ir labai atvirai, su pavyzdžiais iš savo klientų gyvenimo pasakoja apie tokių santykių užkulisius, pradėdama nuo vaikystės, baigdama dabartimi. Po šios knygos suprasite, kad dauguma jūsų problemų ir kompleksų priežasčių slepiasi būtent vaikystės santykyje su tėvais bei tai, kad šių santykių modelį jūs atsinešėte į suaugusiųjų pasaulį. Knyga leis kitu kampu pažvelgti į santykį su tėvais, padės suprasti kaltės, nerimo, baimių, priklausomybių priežastis. Knygos pabaigoje itin konkrečiai aprašytas problemų su tėvais sprendimo planas. Knyga yra puikiai išbaigta “nuo… iki”, gana lengvai skaitoma (nors girdėjau, kad daliai žmonių skaitėsi net labai sunkiai).

Išsami apžvalga štai čia >>

Susan Forward, Toksiški Uošviai

Tai labai panaši, beveik identiška knyga Toksiškiems tėvams. Šiuo atveju knyga puikiai tinka tiems, kurių santykius vienaip ar kitaip gadina vieno ar kito sutuoktinio tėvai. Čia pateikta visa galybė toksiškų uošvių tipų, daugybė gyvenimiškų pavyzdžių, kuriuos rasite ir kitus. Knygos pabaigoje, vėlgi, planas, kaip pagaliau paimti jautį už ragų ir problemą išspręsti. Jei svarstote skaityti kažkurią vieną iš Susan Forward knygų, rinkitės pirmąją. Ji man pasirodė naudingesnė, universalesnė ir įdomesnė.

Dr. Arlene Drake, Vidinis vaikas

Ši knyga taip pat kažkuo panaši į Toksiškus tėvus. Puikiai tinka tiems, kurie vaikystėje patyrė fizinio ir/ar emocinio smurto arba visišką atstūmimą. Knyga skaitosi lengvai, joje daug pavyzdžių iš psichoterapeutės darbo kabineto ir ypač daug praktikos. Autorė jau nuo pirmųjų puslapių kviečia aktyviai dalyvauti knygos skaityme darant pratimus, tad, jei sąžiningai skaitysite ir darysite užduotis – pažadu, kad imsite suprasti savo problemų ir kompleksų priežastis ir rasite ryšį su savimi.  Ši knyga buvo viena iš paskutiniųjų, kurias skaičiau, realiai nesitikėjau kažko labai naujo, bet likau net labai maloniai nustebinta.

Išsami apžvalga štai čia >>

Alice Miller, Kūno maištas ir Gabaus vaiko drama

Esu perskaičiusi visas šios šveicarų psichoterapeutės knygas lietuvių kalbą, visgi labiausiai patiko dvi knygos. Pirmojoje “Gabaus vaiko drama” knygoje autorė parodo, kaip vaiko išnaudojimas suaugusiųjų poreikiams, jo baudimas, mušimas ir manipuliavimas daro įtaką mūsų charakteriams, elgesiui, savivertei. Pasak autorės, „neįmanoma pakeisti praeities, neįmanoma panaikinti vaikystėje patirtų traumų. Tačiau galime keistis patys, galime „sutaisyti“ save, atgauti prarastą vienovę.“ Tam reikia atsigręžti į praeitį, atverti duris į savo vaikystės prisiminimus, suvokti, kas išties vyko ir išgyventi jausmus, kuriuos mes taip ilgai slėpėme. Tai puiki, nedidukė knyga, kurioje daugybė pavyzdžių. Čia autorė dalijasi savo darbo patirtimi, pacientų istorijomis, žymių žmonių, istorinių asmenybių gyvenimų tyrinėjimais ir nepaprastomis išvadomis.

Na, o “Kūno maištas” knygoje kalbama apie ketvirtąjį Dievo įsakymą, kuris reikalauja gerbti ir mylėti tėvus. Net, jei esate netikinti (-is), tikėtina, kad vis tiek gyvenate su įsitikinimu, jog tėvus būtina mylėti ir gerbti. Kuomet besąlygiškai verčiame save mylėti tėvus, kurie mus vienaip ar kitaip žalojo, kenkiame savo kūnui, protui, psichikai, perduodame toksišką elgesį iš kartos į kartą taip kenkdami savo vaikams ir patys sau. Šioje knygoje Alice rašo, kad mūsų kūnai dažniausiai serga / negaluoja ne šiaip sau. Ji, vėlgi su pavyzdžiais, pasakoja, kaip įvairūs sunkūs emociniai išgyvenimai daro įtaką sveikatai. Knygoje remiamasi žymių kūrėjų kūriniais ir biografijomis, ji susieja skausmingas žmonių patirtis vaikystėje su juos tolesniame gyvenime kankinusiomis problemomis: depresija, anoreksija, vėžiu ar net beprotybe.

Išsami abiejų knygų apžvalga štai čia >>

Janet Geringer Woititz, Suaugę alkoholikų vaikai

Šią knygą parašė psichologė, SAV judėjimo pradininkė Janet Geringer Woititz. SAV reiškia suaugusį alkoholikų vaiką arba tiesiog žmogų augusį nedarnioje aplinkoje. Autorė kalba apie tai, kad beveik visi vaikai, kurių šeimose buvo emocinio, fizinio smurto, atstūmimo ir/ar bėdų su priklausomybėmis, užaugo lydimi panašių minčių, jausmų ir kompleksų. Didelė dalis tokių žmonių turi bendravimo problemų, yra linkę į depresijas, priklausomybes (alkoholizmas, darboholizmas…). Būtent apie tai ir galima paskaityti šioje knygoje, kurioje iš esmės kalbama apie pačią problemą bei pateikimas kontrolinis klausimų sąrašas pagal kurį galite aiškiai suprasti, ar patenkate į SAV kategorija.
Knygelė yra nedidelė, ypač lengvai skaitoma net neskaitančiam žmogui.

Janet Geringer Woitiz, Alan Garner, Vaikystėje neišmoktos pamokos

Tai Janet Geringer naujausia knyga, kurią drąsiai galima vadinti Suaugusių alkoholikų vaikai knygos tęsiniu.  Kartu su santykių ekspertu Alanu jie ragina imtis veiksmų, tad ši knyga visiškai praktinė, su daugybe pavyzdžių ir simuliacijų. Perskaitę sužinosite/išmoksite, kaip drąsiai pasakyti NE, užsibrėžti ribas,  priimti kritiką, išsakyti savo nuomonę, užmegzti ir palaikyti naujus santykius ir pan.

Išsami apžvalga štai čia >>

Harriet Lerner, Pykčio šokis

Buvo metas, kuomet tikrai nevaldžiau savo pykčio ir dėl to stipriai kentėjau. Keletą kartų lankiausi pas vieną psichologę, kuri man ir parekomendavo šį kūrinį. “Pykčio šokis” knyga yra skirta moterims. Čia kalbama apie tai, jog moteriškos lyties atstovės yra linkusios pyktį kaupti savyje, jį nutylėti arba išreikšti netinkamu būdu. Harriet pasakoja apie su moteriško pykčio stereotipus, kurie trukdo gyventi ir elgtis laisvai. Knygos tikslas yra padėti moterims suvokti  tikrąsias savo pykčio priežastis ir panaudoti pyktį prasmingoms permainoms santykiuose su artimaisiais.

Moterys, kurios myli per stipriai

Statistikos duomenimis yra nedidelis procentas moterų, kurios užaugo matydamos sveikus tėvų santykius ir tokius pat geba kurti suaugus. Vis tik didelė dalis moterų suaugusios išties „myli“ per stipriai. Ir ta meilė turi daug skirtingų formų, kurios asmeniškai jums gali atrodyti visiškai normalios ir priimtinos, nors tokios nėra. Ši knyga man paliko ypač gerą įspūdį, tad, jei tik jaučiat, kad turite problemų meilės fronte, nepagailėkite laiko ir paskaitykite.
Na, o perskaitę knyga sužinosite:

– Pagal ką mes išsirenkame sau partnerius, o partneriai mus?
– Kodėl pritraukiame tam tikro tipo vyrus?
– Kodėl kai kurios moterys neišsiskiria, net kai viskas akivaizdžiai blogai?
– Iš kur gimsta priklausomybė nuo santykių / vyro?
– Kokį vaidmenį santykiuose su vyrais atlieka jūsų savivertė?
– Ar geras seksas reiškia gerus santykius?
– Ką apie santykius ir savo moteris mano vyrai? Ar tikrai visuomet kalti jie?
– Kaip pakelti savo savivertę?

Išsami apžvalga štai čia >>

Šiam kartui tiek, sąrašą tikrai pildysiu.  Šiuo metu laukiu siuntos su knygą “Nepriklausomi”, apie kurią girdėjau labai daug gerų atsiliepimų.
Jei turite kuo papildyti šį sąrašą, drąsiai rašykite. Taip pat labai laukiu nuomonių ir apie mano rekomenduojamas knygas. Gal ką nors skaitėte ir manote kitaip?

Rasa

Jums dar gali patikti:

2 Komentarai

 • Atsakyti
  Lina
  2019 8 liepos paskelbta 14:12

  Miela Rasa,

  Atsiklausiu ir tuo pačiu padėkoju jums už jūsų knygų apraųymus.
  Jūsų rekomendacijomis pasidalinsime mūsų knygyno http://www.knygnesys.co.uk FB sienoje. Manau bus didelė pagalba mūsų skaitytojams.
  Labai dėkoju jums už jūsų rekomendacijas.

  Pagarbiai
  Lina Garnytė

 • Atsakyti
  Rasa
  2019 9 liepos paskelbta 6:33

  Lina, prašom 🙂 tikiu, kad žmonėms bus naudos

Jūsų komentaras: