0
Mintys

Mažuliukai vaikai ir knygos (kada ir kaip pradėti skaityti?)

skaitymas knygos vaikai

Knygeles skaitantis vaikas yra daugumos tėvų graži svajonė. Deja, bet realybėje ji dažnokai nublanksta, o kartais ima atrodyti netgi nereali. Knygų vietą sparčiai užima ir perima animaciniai filmukai bei kompiuteriniai žaidimai. Nors dauguma tėvelių puikiai suvokia, kad knygos vaikui yra daug geresnis ir naudingesnis dalykas, bet… planšetė ar telefonas “limpa, prilimpa ir nuramina” greičiau. Štai taip nepastebimai, knygų pasaulį užgožia naujausios technologijos.

Auginu beveik keturmetį berniuką, o greitai į pasaulį pasibels ir antrasis. Pati skaitau tikrai daug ir galiu pasidžiaugti, kad kol kas meilę knygoms matau ir savo vaiko akyse. Skaitome kiekvieną vakarą, o jei bandome “nusimuilinti”, sūnus vistiek išsireikalauja bent vienos mažos knygutės. Iš esmės, gana anksti supratau, kad vaikas knygų nepradės skaityti savarankiškai ir savaime, tad teks padirbėti tiek man, tiek tėčiui. Šioje srityje mes buvome savamoksliai, na, o dabar kai laukiuosi antrojo sūnelio, nusprendžiau parašyti vienai žinomai vaikų psichologei, “Laimingas vaikas” įkūrėjai Mildai Karklytei – Palevičienei. Pamaniau, būtų puiku gauti profesionalių patarimų ir pasidalinti su jumis.

Apie Mildą girdėjau daug. Ši atsidavusi moteris skaito pranešimus, veda įvairius mokymus bei konsultuoja tėvelius auginančius įvairaus amžiaus vaikus. Žodžiu, ji sutiko susitikti ir pasidalinti žiniomis apie vaikus ir skaitymą. Kadangi informacijos gavau gana daug, išdėstysiu ją per kelis straipsnius. Tikiuosi tai jums bus naudinga.

Šįkart pakalbėsime apie pirmuosius žingsnius į skaitymo pasaulį ir aptarsime  tokius klausimus:

 • Kodėl verta ir ar verta skaityti knygas su vaiku? Kokia to nauda?
 • Nuo kada verta pradėti tai daryti?
 • Kokios turėtų būti pirmosios knygos?

Straipsnis bus naudingas tiek “besilaukiantiems” tėveliams ir mamytėms, tiek tiems, kurių vaikeliui vieneri metukai ar net daugiau.

Kodėl verta ir ar verta skaityti su vaiku? Kokia nauda?

Kaip jau turbūt įtariate, skaityti su vaiku yra tikrai verta ir naudinga. Tai puikus būdas užmegzti ryšį, sukurti raminantį šeimos ritualą ir praleisti intymesnį laiką kartu su vaiku. Knygų skaitymas taip pat padeda plėsti žodyną ir ramina. “Skaitantiems” vaikams (tyrimų duomenimis) vėliau lengviau sekasi mokykloje (jų intelekto koeficientas būna aukštesnis).
Beje, skaitymo metu vaiko smegenys yra “priverčiamos” mankštintis pvz. įsivaizduoti ir mintyse piešti herojus, situacijas, kurti tolimesnius scenarijus ir pan., tad lavėja ir vaiko fantazija bei kūrybingumas.

Palyginimui: Žiūrint animacinius filmukus vaiko smegenys ir vaizduotė miega, kitaip tariant “viskas paduota ant lėkštutės”. Vaikui nebereikia nieko kurti ar įsivaizduoti, jo smegenys nedirba.

Nuo kada pradėti skaityti su vaiku?

Kūdikis (vaisius mamos gimdoje) girdi jau nuo 16 savaitės, tad pradėti treniruotis galite dar nėštumo metu. Taip taip, aš irgi nustebau. Tikiu, kad keistoka, bet kuo anksčiau pradėsite, tuo labiau įprasite ir tai taps natūralu bei įprasta. Beje, skaityti pasakas gali pradėti tėtis. Tai jam padės užmegzti ryšį su būsimu vaikeliu, o mažylis greičiau įsimins tėčio balsą. Moksliniai tyrimai rodo, jog tik gimęs kūdikis kitaip reaguoja į tėčio balsą ir jo buvimą šalia.
Jei nėštumo metu neskaitėte, galite pradėti tai daryti vaikeliui gimus. Taip, jis/ji nieko nesupras ir galbūt net nesiklausys, bet taip suformuosite gražų šeimos įprotį, kurio dėka po truputį vystysis meilė knygoms ir skaitymui. Šitaip bus lengviau tiek jums, tiek vaikui. Tiesiog nusistatykite tam tikrą laiką, kada skaitysite ir darykite tai kasdien, bent po truputį.

Kokios turėtų būti pirmosios knygos mažyliui?

Nėštumo metu ir kol vaikelis knygomis dar sąmoningai nesidomi, drąsiai kliaukitės savo nuožiūra. Puikiai tinka ramios, trumpos pasakos, eilėraštukai, na, o vaikeliui pradėjus domėtis žaisliukais ir išoriniu pasauliu, Milda sako, kad verta atkreipti dėmesį į tai, kas domina vaiką ir knygeles rinktis atsižvelgiant į tai. Vieniems labai įdomūs vabalai, kitiems automobiliukai, kažkam gėlytės, princesės ir pan.
Knygynuose tikrai rasite knygelių pagal savo vaiko “skonį”. Jų būna pripučiamų, guminių (galima pakramtyti), su mygtukais, ratukais, muzika ar tiesiog labai storais puslapiais. Nenustebkite, pirmosios knygutės vaikui bus daugiau kaip žaislas / kramtukas ir tai yra gerai.

Dieną leiskite vaikui žaisti su “žaislinėmis” knygomis, o pvz. vakarais skaitykite trumputes istorijas, pasakaites ir eilėraštukus. Ir visai nesvarbu, kad pradžioje vaikelis nesugebės išlaikyti dėmesio ir nerodys susidomėjimo, tai daugiau tam, kad skaitymas kartu taptų maloniu įpročiu jūsų šeimai.

Vaikui augant, taip pat verta naudotis šia rekomendacija t.y. žiūrėti ir rinktis ne tai, kas madinga, ar ką norėtųsi skaityti pačiam, o tai, kas domina vaiką. Jei jūsų dukrai patinka automobiliukai, drąsiai rinkitės tokias knygeles ir nesukuti sau galvos, kad tai nėra mergaitiška.

Bet kokiu atveju, visuomet verta įjungti tėvišką/motinišką filtrą ir nepirkti bet ko, kas papuola po ranka. Na, bet apie tai kitą kartą. Šiam kartui tiek.

———————————————————————————————————————————————————————-Kitą savaitę aptarsime:

 • Ką daryti, jei mintis pradėti skaityti vaikui (su vaiku) atėjo tuomet, kai vaikas jau paaugęs? Kaip sudominti? Gal yra kažkokie dalykai, kurių jokių būdu negalima daryti?
 • Kiek laiko rekomenduojama skaityti per dieną pagal amžių?
 • Vienas iš geriausių mokymo (-osi) būdų turbūt yra tėvų pavyzdys. Ką daryti, jei tėvai neskaitantys?

Daugiau informacijos apie Mildą Karklytę – Palevičienę rasite:
http://www.laimingasvaikas.lt/
https://www.facebook.com/laimingassvaikas/

———————————————————————————————————————————————————————-
Papasakokite apie savo skaitymo patirtį kartu su vaiku komentaruose. Kada pradėjote skaityti? Ar buvo lengva sudominti vaiką? O gal išbandėte skaitymą “vaisiui” nėštumo metu?

Rasa

 

 

 

 

Jums dar gali patikti:

1 Komentaras

 • Atsakyti
  Virginija
  2019 22 rugpjūčio paskelbta 3:37

  Labas! Aktuali tema, tik neradau jos tęsinio :/ ar nebuvo?

Jūsų komentaras: