0
Knygos

KNYGOS: “Gabaus vaiko drama” ir “Kūno maištas”

alice miller gabaus vaiko drama, kūno maištas

Šiandien noriu Jums pristatyti dvi ypač puikias knygas, kurias rekomenduoju perskaityti visiems ir visoms turėjusiems bent kiek sudėtingesnę vaikystę. Knygų autorė – Alice Miller, psichoterapeutė, kuri po dvidešimties metų psichoanalizės praktikos atsidėjo vaikystėje patirtų traumų tyrinėjimams ir knygų rašymui.

O rašo ji fantastiškai. Jos veikalus rekomenduoja skaityti kiti psichologai ir psichoterapeutei. Nesutirštinsiu sakydama, kad jos kūriniai apverčia suvokimą apie savo gyvenimą aukštyn kojomis. Šios knygos stipriai pakeitė mano gyvenimą ir mintis, tad net ir dabar, sėdėdama ir ramiai rašydama krūtinėje jaučiu kažkokią ugnį. Visu šimtu procentu tikiu, kad jos gali padėti išspręsti daugybę vidinių problemų, suvokti savo kompleksus, problemų priežastis ir dar daug kitų dalykų…

 „Gabaus vaiko drama“ – pirmoji autorės knyga, išgarsinusi ją visame pasaulyje. Šioje knygoje autorė parodo, kaip vaiko išnaudojimas suaugusiųjų poreikiams, jo baudimas, mušimas ir manipuliavimas daro įtaką mūsų charakteriams, elgesiui, savivertei. Pasak autorės, „neįmanoma pakeisti praeities, neįmanoma panaikinti vaikystėje patirtų traumų. Tačiau galime keistis patys, galime „sutaisyti“ save, atgauti prarastą vienovę.“ Tam reikia atsigręžti į praeitį, atverti duris į savo vaikystės prisiminimus, suvokti, kas išties vyko ir išgyventi jausmus, kuriuos mes taip ilgai slėpėme.

O slėpėme ir slopinome jausmus dėl daugybės priežasčių. Visų pirma dėl to, kad neturėjome pasirinkimo. Juk daugumai mūsų buvo draudžiama ant tėvų pykti, turėjome būti paklusnūs ir geri, o jei ir būtumėm supykę, turbūt niekas nebūtų pasikeitė. Vaikui taip reikalingas saugumas ir meilė, kad jis apgaudinėja save susikurdamas iliuziją, kad jo tėvai geri ir viskas yra tvarkoje. Su šiuo įstitikinimu dažnas nugyvena visą gyvenimą. Beje, daug žmonių savo vaikystės visiškai neprisimena. Tai gali būti ženklas, kad vyko tikrai kažkas negero. Tam tikrų prisiminimų dingimas gali signalizuoti apie tai, kad prisiminimai užsiblokavo tam, kad apsaugotų jūsų psichiką.

Man labai patiko, kad kaip ir visos kitos knygos, taip ir ši yra labai praktinė, su daugybe pavyzdžių. Joje autorė dalijasi savo darbo patirtimi, pacientų istorijomis, žymių žmonių, istorinių asmenybių gyvenimų tyrinėjimais ir nepaprastomis išvadomis.

“Kūno maištas” knygoje kalbama apie ketvirtąjį Dievo įsakymą, kuris reikalauja gerbti ir mylėti tėvus. Net, jei esate netikinti (-is), tikėtina, kad vis tiek gyvenate su įsitikinimu, jog tėvus būtina mylėti ir gerbti. Kuomet besąlygiškai verčiame save mylėti tėvus, kurie mus vienaip ar kitaip žalojo, kenkiame savo kūnui, protui, psichikai, perduodame toksišką elgesį iš kartos į kartą taip kenkdami savo vaikams ir patys sau.

Šioje knygoje Alice rašo, kad mūsų kūnai dažniausiai serga / negaluoja ne šiaip sau. Ji, vėlgi su pavyzdžiais, pasakoja, kaip įvairūs sunkūs emociniai išgyvenimai daro įtaką sveikatai. Knygoje remiamasi žymių kūrėjų kūriniais ir biografijomis, ji susieja skausmingas žmonių patirtis vaikystėje su juos tolesniame gyvenime kankinusiomis problemomis: depresija, anoreksija, vėžiu ar net beprotybe.

Noriu pateikti vieną pavyzdį iš knygos:
Alice rašė apie rašytoją, kuris visą savo gyvenimą sirgo astma, augo be tėčio, su labai valdinga mama. Rašytojas neva nebuvo įsisąmoninęs, kaip stipriai jį nervina mamos egoizmas ir kišimasis į jo asmeninį gyvenimą. Į tai jis tiesiog nekreipė didesnio dėmesio, mamą stipriai mylėjo, net idealizavo, mat ši buvo veikli, rūpestinga ir puikiai išsilavinusi. Nepaisant to, kad vyriškis niekada sąmoningai nesusimąstė apie įkyrų mamos elgesį, akyla specialistė skaitydama vyriškio knygas pastebėjo vieną tendenciją – rašytojas nuolat kūrė knygų veikėjus priklausomus nuo moterų ir štai vienoje knygų tarytum pratrūko, pagrindinio personažo lūpomis prabilo moteriai – „Tavęs, moterie, taip daug ir tu visur, aš tave visą įkvepiu, bet nebe sugebu iškvėpti“. Ir štai, rodos, pasidaro akivaizdu, kodėl žmogus sirgo astma. Jis per visą gyvenimą nesugebėjo įsisąmoninti, kaip stipriai nekenčia tokio motinos elgesio, tad tik nebyliai jos klausėsi, visą ją įkvėpdamas, bet negalėdamas iškvėpti. 

Abejoms knygoms skiriu po dešimt balų. Nors skaičiau prieš daugybę metų, iki šiol jas prisimenu ir visiems rekomenduoju.
O Jūs ar skaitėte? Ką mąstote?

KNYGOS PAVADINIMAS: “Kūno maištas” bei “Gabaus vaiko drama”
AUTORIUS: Alice Miller

Rasa

Jums dar gali patikti:

Komentarų nėra

    Jūsų komentaras: