0
Knygos

KNYGA: Ne-priklausomi: kaip liautis kontroliuoti kitus ir pradėti rūpintis savimi

Daug girdėjau apie šią knygą ir jau senokai planavau perskaityti. Kai jau ryžausi – niekur negalėjau jos rasti. Niekur! Įsivaizduojat? Teko ilgokai laukti jos bibliotekoje, tad vos gavusi pranešimą, jog galiu atvykt pasiimti, išskubėjau.  Gana keista, kad šios knygos nebe pardavinėja. Girdėjau, kad ji buvo išleista vienu tiražu, kurio taip ir nepakartojo, nors skaičiusiems ji paliko tik geriausius įspūdžius. Nors nėra čia ko stebėtis – tai ne pirma gera knyga, kurios neperleidžia. Nors daug kas susiduria su tokiose knygose knygose minimomis problemomis, ne daug kas tas problemas imasi spręsti.

Tai apie ką ir kam ši knyga?

Pavadinimas gal kiek apgaulingas. Gali susidaryti įspūdis, kad knyga yra tiesiog mėgėjams pakontroliuot situacijas stipriau nei kiti. Kita vertus, daugumai pradžioje viskas taip ir atrodo. Nesu sutikusi žmonių, kurie pasakytų „Žinai, aš esu kontrolės vergas ir  priklausomas nuo kitų žmonių, jų emocijų, darbo ir pan. Ši knyga iš esmės yra tiems, kurie jau seniai pamiršo, ko nori patys. Ji tiems, kurie rūpinasi/gyvena su priklausomybių turinčiais žmonėmis, ypač sudėtingomis ir manipuliuojančiomis asmenybėmis, ligoniais, neįgaliaisiais. Taip pat tiems, kurie nuolat prašyti ir neprašyti tiesia visiems pagalbos ranką, bet negauna nieko atgalios. O dar tiems, kurie prieš kitus nuolat jaučiasi kalti dėl savo žodžių ir elgesio.

Ši knyga yra apie kopriklausomuosius. Įtariu, kad kyla klausimas, kas jie tokie, tad paaiškinsiu.
Šis žodis, iš esmės, neturi konkretaus apibrėžimo, bet turi konkrečią žalią. Kopriklausomas žmogus yra tas, kuris lyg ir neturi tiesioginės akis badančios priklausomybės, tarkim, alkoholiui, bet yra priklausomas nuo kitų žmonių, jų nuotaikų ir/ar aplinkybių. Kopriklausomu žmogumi galima pavadinti tą, kuris gyvena su alkoholiku, narkomanu, lošėju, darboholiku, tironu, manipuliatoriumi. Kopriklausomas iš esmės yra tas žmogus, kuris gyvena kito asmens emocijomis ir gyvenimais. Tokius žmones viena mano draugė vadina pagalboholikais, mat jie jaučia stiprų poreikį padėti kitiems, jais rūpintis, priimti visišką atsakomybę už kitus.

Tai žmonės, kurie jau seniai pamiršo, ką jaučia ir ko nori. Jie nuolat jaudinasi dėl kitų, pamiršta savo poreikius, žeminasi, nemoka pasakyti NE, užsibrėžti ribų, leidžia kitiems lipti ant galvos. Kopriklausomu galima pavadinti ir tokį žmogų, kuris nuolat jaudinasi, ką apie jį pagalvos kiti, nuolat galvoja, kad kiti ant jo/jos pyksta ir pan.

Iš šono gali atrodyti, kad šie žmonės yra vargšai, gyvenantys tarp tironų. Jie dažniausiai atrodo, mąsto ir elgiasi kaip aukos, bet tiesa yra ta, kad tokiu savo elgesiu jie provokuoja kitus ir turi nemažiau psichologinių problemų nei, kad ir tie patys alkoholikai. Šioje knygoje labai paprasta kalba pasakojama apie labai svarbią temą su kuria susiduria daugelis, bet nedaugelis išdrįsta tai pripažinti. (juk įprasta manyti, kad probleminis asmuo yra tas, kuris turi akivaizdžiai matomą priklausomybę ar agresyvų/tironišką  charakterį). Kopriklausomi žmonės yra priklausomi nuo kontrolės, kenkia sau ir kitiems, jaučia poreikį valdyti viską aplink, nori užbėgti įvykiams už akių, mano, kad viską žinos, viską jaučia ir nujaučia. Tokie žmonės patys to nesuvokdami gyvena košmarą, bet dėl jo kaltina kitus. Jie nemoka ilsėtis, atsipalaiduoti, nes kaskart pabandė tai daryti pajunta smaugiančią kaltę. Ir nors patys nuolat jaučia kaltę, beveik visuomet dėl jo kaltina visus. Ir visai nesvarbu, ar tai daro garsiai, ar tiesiog savo mintyse kitiems negirdint.

JEI TRUMPAI – tai puiki knyga apie giliai pakastą nemeilę sau bei kitą priklausomybių pusę. Rekomenduoju ją tiems, kurie gyvena su alkoholikais, narkomanais, lošėjais, seksoholikais ar turinčiais kitokių priklausomybių. Taip pat tiems, kurie gyvena/turi artimą ryšį su ligoniais, neįgaliais ar slaugomais žmonėmis (vaikais, tėvais, giminaičiais). Ši knyga puikiai tiks ir tiems, kurie nuolat jaučiasi kalti prieš kitus (vis mąsto, kad kažkokiu savo elgesiu sukėlė kito asmens nepasitenkinimą).

Galėčiau rašyti ir rašyti apie šią knygą. Ji man patiko, nes buvo lengvai skaitoma, aiški, paprasta su daugybe pavyzdžių. Didžiąją dalį dalykų žinojau iš kitų knygų, bet buvo ir nemažai naujo. Ypač patiko kiekvieno skyrelio pabaigoje pateikiami klausimai/užduotys. Jei žengiate pirmus žingsnius į savęs pažinimą, augote toksiškoje aplinkoje, būtinai perskaitykite šią knygą. Ji vienareikšmiškai turėtų būti vieną pirmųjų jūsų sąraše.

Liūdna, kad daugelis  tokių žmonių šios knygos taip ir neperskaitys, nes yra įsitikinę, kad problema ne juose.

Tai tiek

 

Gal kas skaitėte?
Pasidalinkite įspūdžiais 🙂

Jums dar gali patikti:

Komentarų nėra

    Jūsų komentaras: