0
Knygos

KNYGA: Be pavadinimo. Nusižudžiusiųjų artimųjų istorijos, padedančios išgyventi

knyga be pavadinimo

Aš patenku į liūdnąją Lietuvos statistiką – esu paliesta savižudybės šeimoje. Beveik prieš dešimt metų tokiu būdu iš gyvenimo pasitraukė mano tėtis. Tuo metu buvau tik studijas baigusi ir pirmus žingsnius į savarankišką gyvenimą žengianti mergina. Apie psichologinę pagalba net negalvojau. Pagalbos ieškojau knygose, landžiojau po įvairius forumus, ilgą laiką neradau nieko vertingo. Šiandien galiu pasidžiaugti, kad Lietuvoje jau po truputį kažkas vyksta. Pateikiama nemažai informacijos internete ir spaudoje, yra daugybė nemokamų pagalbos linijų, o praėjusiais metais Mykolas Majauskas inicijavo pirmąją lietuvišką knyga “Be pavadinimo. Nusižudžiusiųjų artimųjų istorijos, padedančios išgyventi”.

Taigi, kaip jau supratote, šiandien noriu pristatyti būtent minėtą kūrinį. Bet prieš pradedant, noriu paminėti Anneberg Inger knygąSielvartas po savižudybės: knyga tiems, kuriuos paliko“. Ji buvo pirmoji, kuri atsidūrė mano rankose sunkiuoju metu. O kol atsidūrė rankose, teko paplušėti. Jos neradau nė viename knygyne, bandžiau ieškoti ir perpirkti internetu, bet ir vėl nepavyko. Galiausiai prisiminiau, kad egzistuoja toks dalykas, kaip biblioteka, bet ir joje šių  knygų tąkart nebuvo. Teko užsirezervuoti ir palaukti, kol kažkas perskaitę atneš į biblioteką. O vėliau ir skaityti teko žaibo greičiui, nes, pasirodo, šios knygos rezervuojamos ir rezervuojamos. “Vouč” tuo metu pamaniau, o perskaičiusi supratau, kodėl visi taip intensyviai šią knygą rekomenduoja. Joje pateikiamos įvairios istorijos šalia kurių psichologo komentaras ir įžvalgos. Kiekviena situacija paanalizuojama, tad knyga tikrai labai naudinga. Iš jos sužinojau, kas padeda ir kas trukdo gydant netekties skausmą, kaip apie tai kalbėtis su vaikais, kokia žala, jei tylime ir nesikalbame ir daug kitos naudingos info. Žodžiu vienareikšmiškai puikus kūrinys. 

Na, o dabar apie Majausko inicijuotą knygą. Ją perskaičiau kokiais dvejais “prisėdimais” ir, jei atvirai, skaityti man buvo gana sunku. Visa knyga sudėliota iš tikrų lietuviškų istorijų, kurias pasakoja žmonės patyrę artimųjų savižudybes. Skaičiau, juodai liūdėjau ir verkiau. Po ilgų metų mane vėl apėmė slogutis, kažkuriam laikui dingo nuotaika. Mintimis aš daug kartų keliavau į savo istoriją, tėčio laidotuves, laikotarpį po jų, laikotarpį iki tol, kol jis nusižudė. Asmeniškai man, knyga sukėlė daug neigiamų jausmų.

Bet, jei pažiūrėtumėme iš kitos pusės, visuomenėje šis kūrinys sulaukė labai daug pagyrimų, net gavo geriausios metų knygos apdovanojimą (jei neklystu). Pasikapsčiusi internete, radau daugybę nuostabių atsiliepimų, padėkų ir gražių žodžių. Dauguma nuoširdžiai liaupsino šią knygą ir iniciatyvą aprašyti lietuviškas, tikras istorijas. Aš taip pat manau, kad iniciatyva graži. Daug žmonių, perskaitę dalinosi, kad štai dabar nebesijaučia vieniši, supranta, kad tokių kaip yra daugiau, kad skausmas atlėgo. Na, o man buvo visiškai atvirkščiai. Nepajaučiau palengvėjimo dėl to, kad ir kitiems blogai… Knygoje man trūko pozityvesnės gaidos. O kaip tie žmonės gyvena dabar? Kaip tvarkosi su savo skausmu? Kas jiems padėjo? Apie tai buvo rašoma minimaliai.

Bet kokiu atveju, knygą perskaičiau ir vertinu gana gerai. Tai pirmoji lietuviška tokio pobūdžio knyga. O ir šiaip, prastų knygų nebūna (beveik). Kiekviena jų savaip krenta į širdį. Jei kas iš mano pažįstamųjų rato (ne duok Dieve) patirtų artimojo savižudybę, visų pirma rekomenduočiau susirasti Anneberg knygą, taip pat rekomenduočiau paieškoti knygų apie patį gedulą. Svarbu liūdėti ir išliūdėti, bet dar svarbiau ieškoti būdų, kaip iš to išeiti.

P.S. Labai rekomenduoju aplankyti projektą/svetainę Artmiems.lt, čia daugybė informacijos, patarimų, rekomenduojamos literatūros tiems, kuriems teko susidurti su artimojo savižudybe. Artimiems.lt taip pat organizuoja savitarpio pagalbos grupes įvairiuose Lietuvos miestuose.
http://artimiems.lt/

KNYGOS PAVADINIMAS: Be pavadinimo. Nusižudžiusiųjų artimųjų istorijos, padedančios išgyventi
AUTORIUS: Mykolo Majausko iniciatyva išleista knyga

O ar Jūs skaitėte šią knygą?
Kokios įžvalgos?

Rasa

Jums dar gali patikti:

Komentarų nėra

    Jūsų komentaras: