0
Mintys

Kaip rasti laiko skaitymui? (13 triukų)

kaip rasti laiko skaitymui

Nežinau, ar teko girdėti, bet statistikos duomenimis didžioji dalis žmonių noriai planuoja savo darbus, bet visai neplanuoja poilsio ir tai labai liūdina… nes būtent ilsintis ateina geriausios idėjos, atsigauname fiziškai ir emociškai. Aš puikiai suprantu, kaip sunku ištrūkti iš darbų sūkurio, ir suprantu visus, kurie mano, kad dirbant ir auginant vaikus nėra laiko ne tik, kad paskaityti, bet ir ramiai pasėdėti tualete. Suprantu Jus, bet pasakysiu, kad klystate. Skamba drąsiai? Žinau, bet skaitymui laiko randa net patys užimčiausi žmonės, verslininkai ir mamos auginančios po keletą vaikų. Tereikia tinkamai susiplanuoti laiką ir persiskirstyti prioritetus.

Šiame straipsnyje su visa meile Jums pateiksiu savo išbandytus, gerai veikiančius triukus, kurie man, gana aktyviai gyvenančiam žmogui, padeda rasti daugiau laiko savo mėgiamam pomėgiui – skaitymui. Keli patarimai bus iš mano aplinkoje gyvenančių žmonių.

1. Atsakykite sau į klausimą “O kas iš to, kad skaitysiu daugiau?”
Tai pirmas ir esminis klausimas, į kurį sau atsakyti būtina. Taigi, paklauskite savęs:
– Kodėl noriu skaityti daugiau?
– Ką man tai duos ir kokia viso to nauda?
Pavyzdžiui, aš skaitau, nes skaitydama puikiai pailsiu, tobulėju kaip žmogus (daugiausia skaitau psichologines ir saviugdos temas), lavinu savo vaizduotę (mano tikslas rašyti kuo geresnius straipsnius ir knygas) ir tikiu, kad rodau gerą pavyzdį savo vaikui. Kai žinosite, kokia jums iš to nauda, labiau suvoksite, kas jus motyvuoja.

2. Nusistatykite sau tikslą 
Pamąstykite, koks knygų skaičius per mėnesį ar metus jums būtų pakankamas. Neužsikelkite sau didelio tikslo, kaip kad daro dauguma žmonių (pavyzdžiui mano vyras), nes kol įgysite įprotį skaityti nuolat, gali praeiti nemažai laiko. Nusistatykite knygų skaičių optimistiniu ir pesimistiniu variantu ir kur nors jį užsirašykite, geriausia – matomoje vietoje. Aš vienu metu ant sienos buvau užsiklijavusi plakatą, ant jo buvo surašytos planuojamos perskaityti knygos. Kaskart kažką perskaičiusi, garbingai užbraukdavau kūrinio pavadinimą markeriu. Mane tai nemenkai motyvavo.

3. Nusistatykite skaitymo tempą
Siūlau pradėti nuo mažo, bet realaus tikslo, pvz. viena knyga per mėnesį, o tuomet jau galite planuoti.
Pavyzdys – mėnuo turi trisdešimt dienų, o knyga, tarkim, 210 puslapių. Tuomet skaičiuojam 210 / 30 = 7 puslapiai per dieną. Žinant, kad žmogus per dieną vidutiniškai tualete apsilanko septynis kartus, iš kurių bent vienas kartas būna ilgesnis, nešiojantis knygą į tualetą per mėnesį perskaitysite vieną knygą “atsipūtę” 🙂 Juokauju aišku,  bet skaityti tualete yra vienas iš variantų.
Aš visuomet peržiūriu, kiek knyga turi puslapių ir padalinu ją iš dienų skaičiaus, per kurias noriu perskaityti, tuomet žinau, kokį tempą palaikyti ir kiek perskaityti po praleistų dienų. Pabandykit ir jūs.

4. Susiplanuokite skaitymo laiką
Aš skaitau rytais ir vakarais. Kaip rasti laiko ryte? Labai paprastai, tiesiog nusistatykite žadintuvą bent 15-30 minučių anksčiau ir mėgaukitės savo laiku, kol visi miega. Nėra nieko geriau, kaip tyloje, bundant dienai skaityti knygą, gerti kavą…
Kai kurie pataria skaityti tik vakarais. Galvoju, kad nėra vieno patarimo, kada skaityti, bet vakarais išsiugdyti įprotį skaityti yra daug lengviau. Aš kažkuriuo metu pradėjau šiek tiek anksčiau guldyti vaiką miegoti, po truputį viskas susiklostė taip, kad vaikas užmigdavo vis anksčiau ir anksčiau, tad dabar galiu džiaugtis vakarais tik “sau”. Skaitau gulėdama lovoje, prieš pat miegą. Puikiai nurimstu ir lengviau užmiegu (jei nebūnu stipriai “užsikabliavusi”).
Iš esmės, geriausia būtų susikurti skaitymo ritualą (įprotį), išsirinkti konkretų laiką, kada skaitysite ir laikytis grafiko. Tam gali tekti sugaišti nemažai laiko ir pastangų, bet vėliau, kai įprasite, viskas eisis labai natūraliai.

5. Nebūkite “mazochistai”, skaitykite tik tai, kas labai įdomu
Teisingai perskaitėte, neskaitykite knygų, kurios neįdomios. Jei pradėjus skaityti apima jausmas lyg kalbėtumėte su nuobodžia kaimyne – meskit tokią knygą į šoną be gailesčio. Negaiškite laiko neįdomiomis knygoms. Po dviejų tokių “sadomazochistinių” seansų, gali dingti noras skaityti visiems laikams.

6. Knygas laikykite matomoje vietoje
Jei skaitote popierines knygas, būtinai jas laikykite matomoje vietoje. Pavyzdžiui, aš vieną knygą visada laikau miegamajame, kitą vonioje ant lentynėlės ir dar nemaža “krūvelė” guli ant komodos svetainėje. Tai savotiški primintukai, kurie nuolat badydami akis skatina  paskaityti. “Koučinge” jie vadinami “triggeriais” ir turi realiai pagrįsta psichologinį ryšį su jūsų išsikeltu tikslu. Buitiškai tariant, šie “triggeriai” padeda nepamiršti, ko jūs siekiate, o jūs siekiate skaityti daugiau, teisingai?

7. Visuomet nešiokitės knygą rankinėje
Visuomet. Nesvarbu, ar tai popierinė knyga ar elektroninė skaityklė, rankinėje turėkite, ką skaityti. Jei atsiras viena kita laisva akimirka (kamštis gatvėje, ilga eilė poliklinikoje, pertrauka darbe ar universitete ir pan.) šalia turėsite puikų “draugą”. Dar vienas iš variantų yra parsisiųsti knygą tiesiai į telefoną. Darau prielaidą, kad telefono užmiršti beveik neįmanoma, o tai reiškia, kad skaitinys visada bus “po ranka”.

8. Permąstykite savo laiko vagis
Siūlau susirašyti visą savo dieną valandų tikslumų. Kada ką veikiate? Kiek laiko skiriate naršymui internete ir socialiniuose tinkluose? Kiek laiko praleidžiate maisto pirkimui parduotuvėje? Kiek laiko pliurpiate telefonu? Laiką praleistą Facebook’e ar tauškiant niekus telefonu galite drąsiai pakeisti laiku skaitymui, tereikia įprasti. O maistą galima pirkti vieną kartą per savaitę, o ne kasdien. Beje, geras variantas yra užsisakyti maistą internetu, tada visai neteks stovėti eilėse… Įsivaizduojat, kiek galima sutaupyti laiko?

9. Skaitykite viešajame transporte
Jei važinėjate viešuoju transportu, jums labai pasisekė. Su pavydu prisimenu laikus, kai neturėjau nuosavo automobilio, tuo metu perskaitydavau kaip niekad daug knygų…

10. Skaitykite tualete, vonioje
Apie tualetą jau užsiminiau. Tai realiai veikiantis patarimas, tik gal nesineškite ten skolintų knygų. Na, o kalbant apie vonią, jei tokią turite ir kartais mėgstate ten pamirkti, darykite tai su knyga. Aš praktikuoju tai nuolat ir patiriu dvigubą malonumą. Tik dažniausiai tenka užsirakinti nuo vyro ir vaiko, kurie prisigalvoja milijoną priežasčių užeiti pasišnekėti.

11. Klausykitės audio knygų
Asmeniškai aš audio knygų skaityti negaliu, bet pažįstu ne vieną  žmogų, kuris taip skaito. Tai puikus būdas neatsitraukiant nuo vairavimo ar namų ruošos “skaityti” ir perskaityti tikrai daug. Pabandykite, gal jums tiks ir patiks.

12. O ką daryti su vaikais?
Aš turiu beveik ketverių metų sūnelį ir greitai susilauksiu antrojo, bet tai nėra kliūtis skaitymui. Kartais tiesiog griūnu prie jo žaidžiančio ir skaitau, kartais paprašau, kad su vaiku pažaistų vyras, o aš šalia skaitau. Kartais pasiūlau jiems išeiti į kiemą vieniems. Pirmus kartus, kai siūliau jiems išeiti dviese, labai graužė sąžinė, bet vėliau supratau, kad vienas kitas mamos pasilikimas namuose dar nesutraumavo nė vieno vaiko. Be to, tai puikus laikas tėvui ir vaikui pabūti tik dviese. Visai neseniai vaikas prajuokino pasakydamas “Mano žaidimas yra laukas, tečio žaidimas yra sportas, o tavo žaidimas – knygos”… tai va, taip ir gyvenam. Šeima žino, kad kartais mamai reikia laiko poilsiui ir mielai leidžia man po truputį pasilepinti.

13. Pasidomėkite greitojo skaitymo “Speed reading” technikomis
Tai neišsemiama tema, bet aš iš visos širdies rekomenduoju pasidomėti apie greitąjį skaitymą. Yra įvairių knygų, video mokymų (net ir youtube) ir net aplikacijų telefone, kurios padeda treniruotis skaityti greičiau. Pasakysiu jums greitą ir super veiksmingai veikiantį patarimą štai čia ir dabar – skaitydami vedžiokite tekstą pirštu / rašikliu. Vaikystėje tokius “fokusus” mokykloje draudė, bet patikėkite, tai veikia! Žodžiu skaitote, vedžiojate teksto apačią pirštu ir po trupučiuką greitinate. Pamatysite, net skaitant pirmąjį kartą pajusite efektą.

Šiam kartui tiek, bandykite ir pasidalinkite įžvalgomis

O gal turite savo triukų?
Pasidalinkite!

Rasa

 

Jums dar gali patikti:

Komentarų nėra

    Jūsų komentaras: