0
Knygos

Kaip auginti berniukus XXIa. Steve Biddulph

Turbūt žinote, kad auginu du berniukus. Labai mėgstu knygas apie vaikų psichologiją, tad nuolat skaitau ir gilinu žinias šia tema. Praėjusiais metais perskaičiau dešimt tokių knygų, iš jų apie berniukų psichologiją buvi dvi – “Augant Kainui” ir “Stiprios motinos, stiprūs sūnūs”. Na, o dabar ėmiausi Steve Biddulph “Kaip auginti berniukus XXIa”.

Visos knygos nargrinėja panašias temas. Rašymo stiliumi ir pavyzdžiais man mieliausia visgi “Augant Kainui”, bet patiko ir Steve’o knyga. Taigi papasakosiu apie ją ir kokias mintis su savimi “išsinešiau”.

Pradėsiu nuo to, kad Steve Biddulph yra Australijoje gyvenantis vaikų psichologas. Jo portfolio gana įspūdingas – specialistas parašė nemažai knygų vaikų psichologijos tema. Jos palankiai vertinamos “Goodreads”.

“Kaip auginti berniukus XXIa” savo apimtimi yra nedidelė knyga, joje daug nuotraukų, šiek tiek iliustracijų, yra pavyzdžių. Knygą perskaitysite greitai – rašymo stilius tikrai lengvas.

Autorius kalba apie tai, kad berniukai biologiškai skiriasi nuo mergaičių. Aukštas jų testosterono lygis (paauglystėje padidėja net 300 kartų) lemia kitokį elgesį ir polinkius. Berniukai, pasak jo, bręsta vėliau nei mergaitės, pradeda vėliau kalbėti, jiems sunkiau sekasi mokykloje. Berniukai pasaulį supranta ir jaučia per judesį, mažiau šneka. Lyginant su mergaitėmis jie labiau linkę į priklausomybes, nusikalstamą veiklą, agresiją. Kiti autoriai šiuos polinkius pateikia kaip auklėjimo pasekmes. Steve’as to neneigia, bet į pirmą vietą kelia biologijos ir hormonų įtaką.

Knygoje išskiriami trys raidos etapai:
Iki 6 metų – šiuo periodu berniukams svarbiausia yra mama. Iš jos jie ima didžiausią pavyzdį.
6-14 metų – šiuo periodu berniukams svarbiausias yra tėtis ar kitas rimtas vyras aplinkoje. Tuo metu berniukai daugiausia mokosi iš jų.
Nuo 14 metų yra etapas, kuomet berniuko aplinkoje turėtų būti kitas suaugęs žmogus, kuriuo jis galėtų pasitikėti, išsikalbėti, imti pavyzdį (mokytojas, senelis, dėdė).

Knygoje paliečiama tema apie vienišas mamas, translyčius ir homoseksualius vaikus. Čia visas spektras temų pagal vaiko amžių ir raidos etapą. Buvo labai įdomu paskaityti apie gaujas bei bendruomenės poreikį, sporto, būrelių, mokyklos įtaką.
Temų “užgriebiama” tikrai daug, bet man trūko gilesnės analizės ir paaiškinimų.

Pavyzdžiui yra skyrius, kuriame pasakojama apie ribų užbrėžimą. Tarkim, vaikui nuo stalo mėtant įrankius ar imant peilį, reikėtų pasakyti griežtą NE ir nukreipti kalbą, leisti pasirinkti, ką daryti vietoj to. Man priimtinesnė yra kitų psichologų pozicija – bent jau trumpai vaikui paaiškinti, kodėl sakau NE (nes įsipjausi ir bėgs kraujas ir pan.).

Autorius ypač daug kalbėjo apie tėčio reikšmę berniuko psichologijai ir net sveikatai. Didžioji knygos dalis vien apie tai. Buvo gerokai perspaustų momentų, kuriems nepritariau, bet buvo ir tikrai įdomių, susimąstyti verčiančių minčių.

Iš esmės knygą vertinu visai neblogai. Manau perskaityti verta. Visgi, jei tik turite laiko, neapsiribokite tik viena knyga.

Jums dar gali patikti:

Komentarų nėra

    Jūsų komentaras: