0
Knygos

BŪKITE DRĄSIOS, NE TOBULOS. RESHIMA SAUJANI

Pastarieji mėnesiai mano gyvenime stipriai įtempti, tad, kad ir kaip norėčiau, negaliu apžvalgoms skirti tiek laiko, kiek norėčiau. O norėčiau daug 🙂 šįkart apžvelgsiu Reshima Saujani knygą “Būkite drąsios, ne tobulos”.

Gavau ją dovanų iš leidyklos BALTO. Pavadinimas mane sudomino, bet, jei atvirai, maniau, kad tai bus lengva popsinė populiariosios psichologijos knyga apie paiką moterišką pasitikėjimą savimi. Iš serijos, kur vis tuščiai kartoja “pavaryk moterie, tu gali daugiau nei manai”. Rezultatas visgi mane nustebino, knyga užkabino nuo pirmųjų puslapių – vis braukiausi ir braukiausi patikusias mintis, dalinausi pamąstymais RasaRašo instagram istorijose (galite peržvelgti Highlights), na, o dabar prisėdau parašyti apžvalgą.

Pradėsiu nuo to, kas gi ta Reshima Saujani. 2010 – aisias ji po ilgo tūnojimo užkulisiuose bei darbo didelėje investicijų įmoneje, kandidatavo į JAV Kongresą. Kitaip tariant, perkopusi trisdešimtmetį, ryžosi įgyvendinti savo svajonę. Ir nors šiai svajonei išsipildyti nebuvo lemta, Reshima nepalūžo ir ieškojo savo kelio toliau. Po kiek laiko, neturėdama jokios patirties, įkūrė mergaičių kodavimo mokyklą, pradėjo domėtis “moteriškumo/drąsos” tema ir tikrąją ta žodžio prasme “skėlė” nerealiai gerą kalbą TED konferencijoje. Ten ji dalinosi apie tai, kaip moterims atsisveikinti su tobulumu ir iš naujo užprogramuoti save drąsai. Kalba buvo sutikta griausmingai gerai. Taip gimė ir jos knyga, kuri tokia gera, kad, jei tik galėčiau, nupirkčiau ir išdalinčiau ją visoms savo drauugėms 🙂

Na, o dabar apie knygą

Reshima joje pasakoja apie tai, kad stereotipais apipintas mergaičių auklėjimas daro daug žalos. Kalba apie tai, kad tėvai, seneliai, mokytojai, darželių auklėtojai nesąmoningai skatina mergaites būti tobulomis, moteriškomis, gražiomis ir nuolankiomis. Kol berniukai karstosi medžiais, rėkauja ir žaidžia kovinius žaidimus, mergaitės skatinamos žaisti ir gyventi ramiai – lėlytės, barbių nameliai, vežimukai, knygelės, dainelės. Kitaip tariant, mergaitėms neleidžiama pajusti laukinio savo prado. Jos neskatinamos būti drąsios, kovingos ir ryžtingos. Nes tai… na tai nemoteriška. Bet tai atima iš mūsų, moterų, daug galimybių ir galios – energijos, kuri padėtų gyventi drąsiau ir laimingiau.

Mergaites mes puošiame kaspinais, deriname jų aprangos spalvas. Susipurvinusią mergytę puolame apvalyti drėgnomis servetėlėmis, tuoj pat pataisome nusmukusį lankelį. Mergaites kviečiame kartu dengti stalą, plauti indus. Jos ypač giriamos už puikius pažymius bei skrupulingai sutvarkytus namus. O dar mergaitės yra nuolat saugomos nuo nesėkmių – kai berniukams leidžiama ir net skatinama greitai lakstyti ar važiuoti dviračiu, mergytėms pravirkus, mes jas tuoj pat raminame ir toliau skatiname silpnumą vietoj “pabandyk dar kartą, gi taip smagu prasilėkti visu greičiu” sakydami “viskas gerai, tau to juk ir nereikia, lai duodasi berniukai”.

Nuo pirmųjų dienų mergaitėms į galvą kalama, kad gera mergytė yra tvarkinga, miela, paklusni, rami, neišsišokanti, gerai besimokanti ir pan. Galbūt visa tai atrodo “nekalta”, bet taip užauga moterys perfekcionistės. Moterys, kurios bijo rizikuoti ir suklysti. Tokios, kurios geriau kažko nedarys, nei padarys netobulai.

Apsižvalgykite aplink – kol vyrai be kompleksų siekia karjeros aukštumų, prašo didesnio atlyginimo (net, kai to nėra verti), mes kukliau laikomės kampe. Moterys labiau linkusios išvengti ginčų ir konfliktų, jos labiau nei vyrai galvoja apie kitus, pamina savo principus, svajones, planus ir kitus dalykus. O dar mane sukrėtė mintis, kad moterys, kol nėra visu šimtu procentu tikros, kad tinka “naujoms pareigoms”, niekada joms nesisiūlys.

Galėčiau kalbėti ir kalbėti apie šią knygą, bet gal geriau jūs paskaitykite. Ji vienareikšmiškai puiki ir verta jūsų laiko. Jei ieškote padrąsinimo, įkvepiančių minčių, jei norite naujo vėjo savo gyvenime – pažadu, čia tai tikrai rasite. Knyga savo apimtimi ne didelė, bet labai konkreti, aiški, lengvai skaitoma. Tad, jei jaučiate, kad gyvenime esate linkusi patylėti, bijote rizikuoti, nuolat galvojate apie mažiausias klaidas, nerimaujate ką apie jus mano kiti – susimildamos, paskaitykite šią knygą. Padovanokite galimybę sau užmegzti naujus santykius, rasti geresnį darbą, gauti didesnį atlyginimą ar mesti sau kokį nors “fainą” iššūkį 🙂

Tikiuosi įkvėpiau skaityti! Mes galime daugiau, nei galvojame.

Jums dar gali patikti:

Komentarų nėra

    Jūsų komentaras: