0
Mintys

Apie greitąjį skaitymą BUITIŠKAI

Šiandien nusprendžiau jums parašyti apie greitąjį skaitymą. Esu tikra, kad tai puiki ir aktuali tema šiuolaikiniam aktyviam žmogui. Juk rasti laisvo laiko savo pomėgiams (šiuo atveju skaitymui) ne visuomet taip jau ir paprasta. Pateiksiu keletą gerų patarimų, kaip pagreitinti skaitymo procesą, taip pat šiek tiek pakalbėsiu apie mobilias aplikacijas (treniruoklius) bei naudingas knygas. 

Bet gal pradėkime nuo to, kodėl apskritai verta domėtis greitojo skaitymo tema? Aš sakau, kad VERTA. Dvi pagrindinės priežastys yra šios:

 • Tai padės skaityti greičiau; 
 • Tai padės labiau įsiminti informaciją ir pagerins teksto suvokimą (tikrai taip, yra daugybė tai patvirtinančių tyrimų).


Ar jūs patenkate į vidutiniškai greitai skaitančių žmonių gretas?

Vidutiniškai žmogus per minutę perskaito 200 – 300 žodžių, o tai yra vienas knygos puslapis. Pabandykite paskaičiuoti kiek žodžių per minutę perskaitote jūs.
Kaip tai padaryti? Nusisatykite chronometrą ir skaitykite 20 sekundžių. Suskaičiuokite perskaitytus žodžius (tarpeliai ir kableliai neįsiskaičiuoja), tuomet padauginkite žodžių skaičių iš 3.
Skyrus bent truputį laiko, nesunkiai galėsite per tą patį laiką perskaityti gerokai daugiau. Greitojo skaitymo ekspertai lengva akimi per minutę perskaito net 1500 žodžių. Pasaulio greitojo skaitymo čempionas skaito net 4700 žodžių per minutę. Žinau, kad skaičiai kosminiai, bet patikėkite, pakaks padidinti savo skaitymo greitį bent dvigubai, kad pajaustumėte skirtumą.

Na, o dabar patarimai patarimėliai!!!

1. Prieš pradedant skaityti

Prieš pradedant skaityti knygą, perskaitykite knygos aprašymą ant nugarėlės, taip pat peržvelkite turinį. Patikrinkite, ar knygos pabaigoje yra kūrinio santrauka – jei taip, perskaitykite ją. Tą patį padarykite su kiekvienu skyriumi t.y. perskaitykite apibendrinimus/santraukas. Po šių veiksmų kibkite į knygos skaitymą. Supratus knygos esmę ir pagrindinę mintį, patį tekstą skaitysite daug greičiau.

P.S. Šis patarimas ne itin tinkamas, jei skaitote romaną.

2. Skaitykite akimis ir “gabalais”

Esame įpratę skaityti mintimis – žodžiu t.y. skaitome ir mintyse įgarsiname žodžius. Tokiu atveju išeina, kad skaitome pažodžiui, kas ypač sulėtina visą procesą. Esmė yra skaityti akimis, o ne “burna”. Mūsų akys ir smegenys gali skaityti ir suprasti keletą žodžių vienu metu. Kad ir dabar, žiūrite į telefono (arba kompiuterio) ekraną, o iš tiesų puikiai matote ir suvokiate kas vyksta aplink jus. Lygiai taip pat yra skaitant, tiesiog esame įpratę skaityti įprastu linijiniu būdu, žodis po žodžio ir nepanaudojame visų galimybių.

Ką daryti? Siūlau pabandyti skaityti po du arba po tris žodžius, pradžioje nebūtina skubėti, tiesiog pajauskite, kad laisvai galite suvokti tekstą skaitant gabalais. Vėliau žodžių skaičių didinkite.

3. Tekstą vedžiokite pirštu / liniuote / rašikliu

Žinau žinau, vaikystėje tai buvo griežtai draudžiama. Ir vis tik nepatikėsite, kaip tai gali pagreitinti jūsų skaitymą. Pabandykite tokią taktiką – skaitykite ir veskite pirštu po teksto apačia, po truputį didinkite greitį. Tai fantastiškas triukas, kuris iškart padidins skaitymo greitį. 

4. NIEKADA nesugrįžkite atgal

Taip taip, skaitykite ir nesugrįžinėkite atgal. Tai atima daug laiko ir išblaško. Tiesą pasakius, gerai įsisavinus greitojo skaitymo technikas, teksto suvokimas pagerėja net kelis kartus. Taigi, skaitykite tik į priekį ir atsispirkite pagundai sugrįžti.

5. Trečiojo žodžio taisyklė

Pabandykite skaityti kas trečią žodį. Nesijaudinkite, nepraleisite jokios esminės informacijos. Darant šį pratimą įsijungia periferinis mątymas, tad pabandykite ir įsitikinsite, kad net ir skaitant kas kažkelintą žodį, puikiai suvoksite “apie ką sukasi esmė”.

6. Drąsiai praleidinėkite nereikšmingą informaciją

Nebijokite praleisti jums nesvarbios informacijos. Pavyzdžiui, aš dažnokai neskaitau įvado / prologų. Kartais juos tiesiog permetu akimis. Beje, šis patarimas gali būti tinkamas net jei skaitote romaną. Kartais gali būti visai naudinga praleisti vieną kitą puslapį, kuriame smulkmeniškai aprašoma aplinka ar kažkokios detalės (čia jau jūsų pasirinkimas).
Žodžiu nebijokite ir pabandykite paskaityti būtent šitaip. Iš pradžių man ypač graužė sąžinė, o vėliau ėmiau džiaugtis drąsa praleisti tam tikras teksto dalis. Dabar aš drąsiai praleidžiu net tam tikrus knygų skyrius, jei jie man neaktualūs.

7. Treniruokitės naudodamiesi mobiliomis programėlėmis ir perskaitykite bent vieną knygą šia tema

Nuoširdžiai siūlau į savo telefoną parsisiųsti kokią nors programėlę (apps’ą) treniruotėms ir pamankštinti savo smegenis. Aš naudoju nemokamą programėlę “Spead Reading” (pridėjau ekrano nuotrauką).

Aplikacija, kurią naudoju aš

Aplikacija, kurią naudoju aš

 

 

 

 

 

 

 

 


Tiesiog įveskite į paieškos laukelį “speed reading ” ir išsirinkite patinkančią aplikaciją.
Na, o be aplikacijų tikrai verta paskaityti bent vieną knygą šia tema. Aš pateikiau tik keletą patarimų, o knygose jų rasite daug daugiau. Jose bus plačiau parašyta, kaip veikia mūsų smegenys ir rega, geriau suvoksite savo galimybes ir stipriau užsimotyvuosite.

Dabar kaip tik vyksta akcija, tad galite įsigyti lietuvių autoriaus .pdf knygą:
http://success.lt/product/knyga-pazintis-su-greituoju-skaitymu-pdf-formatu/

Mano paskutinioji skaityta knyga šia tema yra Tina Constant “Work smarter with speed reading”. Labai lengvai ir šauniai susiskaitė.

Šiam kartui tiek,
Tikiuosi patarimai bus naudingi ir jais pasinaudosite. Kartais pakanka pakeisti vos vieną įprotį ir rezultatas jau džiugina.

Pasidalinkite savo įžvalgimis ir patarimais komentaruose

Rasa

Jums dar gali patikti:

2 komentarai

 • Atsakyti
  Kristina
  2020 26 rugpjūčio paskelbta 12:29

  Laba diena,

  gal galima nuorodų į tyrimus, kaip greitasis skaitymas pagerina teksto suvokimą?

 • Atsakyti
  Rasa
  2020 26 rugpjūčio paskelbta 12:55

  Sveiki,
  Apie tai perskaičiau knygoje “Work smarter with speed reading”. Nebepamenu, ar ten buvo minimi tyrimai.

Jūsų komentaras: